Strach ze smrti II.

Jedná se asi o padesátiletou ženu, kterou tyto pocity dohnaly na psychiatrii, má za sebou několik dlouhodobějších hospitalizací a bere neustále uklidňující léky. Strach je doprovázený svíráním hrudníku a bolestí hlavy.

...Vybavila si operaci, kterou prodělala asi ve třiceti letech. Měla z ní velký strach, myslela si, že má rakovinu a že zemře. Ukázalo se, že strach se objevil poté, co jí doktor poslal na operaci a neřekl jí, oč se jedná. Vylekala se a myslela, že když jí to neřekl, tak je to s ní moc zlé. Dostala takový strach, že se nedokázala zeptat. V tomto strachu prožila dva měsíce, než se dostala do nemocnice a tam se divili, "proč tak vyvádím", když se jedná jen o nějakou banální věc. I když operace dopadla dobře, paní se cítila hůř a hůř, nemohla spát, měla pořád strach, až skončila na psychiatrii. Popisovala, že "tam bylo fajn, protože si tam našla mnoho kamarádek". Ale strachu se nezbavila. Celou tuto dlouhodobou záležitost bylo potřeba důkladně zpracovat, aby strach zmizel.

...Ale nebyla to jediná příčina strachu. Další jsme objevily v období narození. Tam měla velký strach, že se nenarodí, že umře a navíc ji tam velmi svíral hrudník...

Další příklady...

Ing. Dalimila Valdová, dalina@regrese.cz