Bolest hlavy, někdy i očí, častý pocit únavy

Přišel klient, který popisoval výše zmiňované potíže. Ty se vyskytovaly většinou v práci, nebo při větší, ne však přílišné, námaze.

...Vybavil si první událost – v zaměstnání.

...Ráno jde do práce, je vyspaný, cítí se dobře. Začíná dělat svou práci, pořád je mu fajn. Pak někdo ohlásí první přestávku (pozn. náročné zaměstnání na udržení pozornosti, proto několik povinných přestávek).

...Úryvek ze sezení: ..."Po první přestávce mě začíná bolet hlava, je to tlak. Jdu si na svačinu, čtu noviny. Hlava se pořád připomíná. Jde na mě únava. Chce se mi spát. Jdu zpátky. Pokračuji v práci... Pak je druhá přestávka. Všichni o tom mluví, všichni se na to těší. Až na mne. Já se bojím. Ta hlava mě bolí zase víc. Ty přestávky jsou nejhorší. Sedím na šatně, hlavu mám na stole. Beru si prášek. To je hrůza. Už aby se zase něco dělo... Zase dělám, je to lepší. Poslední přestávka. Ta hlava mi úplně třeští. Asi mi upadne. Pak konečně končíme. Je mi trochu líp. Jsem doma, ležím v posteli. Trochu se vyspím. Odpočívám. Je mi líp"...

...Z toho, jak popisoval průběh pracovního dne bylo jasné, že se mu připomínají pocity a myšlenky z doby, kdy se narodil. O tom, že to tak skutečně je, jsme se vzápětí přesvědčili. Když chci, aby si vybavil podobnou starší událost, kdy má stejné pocity, začíná popisovat, jak se cítí těsně před narozením.

...Úryvek ze sezení: ..."Cítím okolo sebe vlhko. Jsem v napětí. Do hlavy mi jde krev. Je na prasknutí. Jsem v nepřirozené poloze. Dělá se mi špatně od žaludku, něco mě tlačí, asi moje ruka. Pak to trochu povolí. Je přestávka... Na spáncích začínám cítit tlak. Jde to až přes uši. Něco mi tlačí na čelo. Svírají se mi ramena, bolí krk. Hrudník mám stlačený. Potom je zase přestávka… Znovu to začíná"...

...Pozornějšímu jistě neuniklo, že přestávky v práci mu připomínaly přestávky v době jeho narození. Celou událost jsme opakovaně procházeli asi tři hodiny. Objevila se tam ještě řada dalších nepříjemných pocitů. Po jejich zpracování zmizely i s únavou.

Další příklady...

Ing. Dalimila Valdová, dalina@regrese.cz